داروهای گیاهی

امروزه گیاهان دارویی متنوعی وجود دارند که به اعتقاد بسیاری از پزشکان و کارشناسان علوم گیاهی می توان از آنها در چرخه درمان استفاده کرد. تقریبا 11 درصد داروهای مهم در فهرست دارویی سازمان بهداشت جهانی به طور انحصاری منشاء گیاهی دارند و با نظارت سازمان غذا و داروی هر کشور میتوانند به عنوان داری گیاهی تولید و به فروش برسند.

آشنایی با گیاه دارویی سیرو خواص آن:

سير يك گياه سنتي است كه در قديمي ترين منابع مربوط به سرزمين سومر 2600 – 2100 سال قبل از ميلاد مسيح به آن اشاره شده است. امروزه در جهان، سير در بيش از 22 فراورده سنتي و 800 داروي گياهي وجود دارد. اين گياه عضو خانواده سوسن است كه بومي مناطق مركزي آسياست. غده زيرزميني  آن برخلاف پياز صاف نيست و از 4 تا 20 حبه تشكيل شده است. مصرف خوراكي سير به طور سنتي منجر به افزايش دماي بدن و تعريق مي شود و ميزان ترشحات ريوي را کاهش می دهد. بيشتر اثرات دارويي سير به تركيبات ارگانوسولفورها مربوط مي شود. خصوصاً اسيد آمينه آلیسين بسيار مورد توجه است.

آلیسین یک ترکیب آلی سولفوری ( آرگانوسولفور، organosulfur ) می‌باشد که در طبیعت ازگیاه سیر به دست می آید .آلیسین اولین بار توسط چستر جی کاوالیتو و جان های بایلی درسال 1944 از سیر استخراج وخالص سازی شد و بر روی آن تحقیقات صورت گرفت. از ترکیبات سیر، آلئین، آلیسین، اسیدهای آلی، کربوهیدرات و ویتامین ها را می توان نام برد که مهم ترین خواص سیر مربوط به آلیسین می باشد، آلیسین یک ترکیب روغنی و با رنگ زرد روشن می باشد که عطر خاص سیر را به وجود می آورد. به آلیسین روغن سیر هم گفته می شود که خواص ضد میکروبی سیر مربوط به همین ترکیب است. این ترکیب  بخش عمده ای از خواص آنتی بیوتیکی خود را از طریق مهار اختصاصی آنزیم استیل کولین A سنتتاز،ایفا می­کند؛ به طوری که با مهار این آنزیم، موجب مهار بیوسنتز لیپید و اسید های چرب شده و در نهایت باعث اختلال در قابلیت زیستی میکروارگانیسم ها می شود. یکی از خصوصیات مهم آلیسین  قابلیت نفوذپذیری و عبور از فسفولیپیدهای غشا است که به همین دلیل می تواند آزادانه از غشا عبور کرده و وظایف خود راانجام دهد.

مطالعات متعدد نشان می دهد ترکیبات مشتق شده از ارگانوسولفورها با خواص مهمی که دارند (اثرات ضد ویروسی، ضد باکتری، ضد انگلی و ضد قارچی) باعث تقویت سیستم ایمنی بدن انسان می شود. در مورد سرماخوردگی، مطالعات بالینی نشان می دهد سیر در پیشگیری یا درمان آن موثر است. مطالعه برون تنی Mehrbod و همکاران، اثر بخشی عصاره سیر را بر کاهش رشد ویروس آنفولانزا  و H1N1 نشان داده است. ترکیبات مشتق شده از ارگانوسولفورها با مکانیسم های مختلفی می توانند باعث کاهش شدت بیماری هایی ویروسی شوند. ترکیبات گوگردی موجود در سیر می تواند با گروه های حاوی تیول آنزیم های مختلف ویروسی مانند الکل دهیدروژناز، تیوردوکسین ردوکتاز و حتی باند های دی سولفیدی واکنش دهد که فعالیت این آنزیم ها برای حیات سلول ضروری هستند. در مطالعه دیگری ، اخیرا اثرات آلیسین بر گونه ای از هرپس به نام KSHV مورد مطالعه قرار گرفته است. نتایج این مطالعه نشان داد که آلیسین می تواند به طور معناداری تکثیر KSHV را در رده سلولی BC-3 کاهش دهد. در مطالعات دیگر اثرات کشنده سیر و فرآورده های آن را به اثرات آن روی غشا و کپسید ویروس مرتبط دانسته اند.

البته باید توجه داشت که آلیسین در دمای اتاق ناپایدار است و اثرات ضد میکروبی آن در صورت حرارت دادن در دمای بالاتر از 80 درجه، ظرف چند دقیقه از بین می رود. ثابت شده است که اثرات ضد میکروبی آلیسین وابسته به گروه های تیو سولفات می باشد بنابراین مشتقات از آلیسین تهیه و اثرات ضد میکروبی آن تست شده است و نشان داده شده که این ترکیبات در حین حفظ اثرات ضد میکروبی، دارای پایداری در دمای محیط است. با توجه به خواص ضد ویروسی که از ترکیب آلیسین گزارش شده است،

ما در این مطالعه به دنبال بررسی اثرات درمانی ترکیبات مشتق شده از ارگانوسولفورها بر ویروس کرونای جدید (SARS-CoV-2) هستیم.

گام اول : ساخت کپسول نیکووید:

داروی گیاهی نیکووید توسط اقای حسین نیک طالع دانش آموخته شیمی آلی و مجموعه ایشان اختراع و ساخته شده است.

به گفته ایشان، این مجموعه چندین سال است که کار تحقیقاتی خود را در زمینه استحصال ارگانوسولفورها با استفاده ازمواد موجود، پیگیری کرده است.

اکنون این مجموعه توانسته به یاری خداوند موفق به استحصال محصولی ارزشمند از مواد معدنی و گیاهی شود که با تغییر در پیوند های ساختمان شیمایی ابتدا آن را به صورت فرم پایدار در آورده سپس آن را از محصول دیگری که قابلیت استحصال فراوانی داشته و همچنین تجاری کردن آن نیز به راحتی مقدور باشد، تولید نماید.

در فرایند ابداعی ما ارگانوسولفورها به روشی کاملا منحصر به فرد در دنیا استحصال می شوند.

است و قابلیت تولید انبوه دارد و در حال حاضر به سرعت می توانیم در یک زمان بسیار کوتاه، میزان قابل توجهی ترکیبات مشتق شده از ارگانوسولفورها استحصال کنیم. ظرفیت تولید بالا به دلیل خلاقانه بودن فرآیند به راحتی قابل دستیابی است متوسط تولید می تواند روزانه تا هزار کیلوگرم (برای 250.000 نفر بیمار ویروسی و80.000 نفربیمارعفونی) برسد. این محصول ما با دوز تعریف شده تست های بالینی در آلمان و اروپا همسان بوده، که مرجع آن نیز موجود می باشد.

این مجموعه با افتخار آمادگی خود را جهت همکاری کامل برای عبور از بحران کرونا تا هر مرحله ای که نیاز باشد، اعلام می دارد و با توجه به این که این محصول 100% داخلی است  و مواد اولیه آن در داخل کشور به وفور موجود می باشد لذا قیمت تمام شده آن نیز پایین خواهد بود. باتوجه به شرایط کل کشور که در بحران کرونا به سر می برد این مجموعه آمادگی کامل جهت همکاری و تولید این داروی گیاهی را دارد .

ضمنا تولید این محصول در شرکت داروسازی سیمرغ داروی عطار واقع در شهرک صنعتی نیشابور با ظرفیت تولید روزانه 2 میلیون کپسول قابل اجراست.

گام دوم : کارآزمایی بالینی کپسول نیکووید:

از آنجایی که این محصول به عنوان داروی گیاهی دارای مجوز تولید می باشد و اثرات آنتی ویروسی آن در موارد بیماران کوید 19 مورد توجه قرار گرفته است و اثرات فوق العاده آن در تقویت سیستم ایمنی بدن یکی از مهم ترین ویژگی بارز آن می باشد، نتایج تحقیقات بالینی نشان می دهد که این دارو قابلیت درمان و بهبود علائم بیماری را ظرف مدت کوتاه دارد و می تواند برای بیمار ان ویروسی و عفونی موثر باشد. ضمن اینکه مصرف این داروی گیاهی در پروفیلاکسی بیماری نیز موثر است.

در ادامه این پژوهش می توان گفت در حال حاضر به لطف خدا با توجه به نقش مهم این دارو و ضرورت آن در پیشگیری و درمان کمکی بیماری COVID-19، فاز1، 2 و 3 کارآزمایی بالینی آن توسط تیم های تخصصی پزشکان، آنالیزهای تخصصی دارو در دانشکده داروسازی علوم پزشکی شهید بهشتی تهران انجام و نتایج آکادمیک طرح در دو مقاله ISI در مجلات بین المللی European Journal of Translationan Myology & Science Medical در سال 2021چاپ شده است. و پروانه تولید از سازمان غذا و داروی کشور صادر و دارو در روزهای آتی در دسترس تمام مردم ایران و جهان قرار خواهد گرفت.

گروه پژوهشی نیکووید (NICOVID)