پیشنهاد ما

امروزه گیاهان دارویی متنوعی وجود دارند که به اعتقاد بسیاری از پزشکان و کارشناسان علوم گیاهی می توان از آنها در چرخه درمان استفاده کرد. تقریبا 11 درصد داروهای مهم در فهرست دارویی سازمان بهداشت جهانی به طور انحصاری منشاء گیاهی دارند. گیاهان دارویی جزء مکمل های غذایی طبقه بندی می شوند بنابراین می توانند با نظارت سازمان غذا و دارو تولید و به فروش برسند.

آشنایی با گیاه دارویی سیرو خواص آن:

سير يك گياه سنتي است كه در قديمي ترين منابع مربوط به سرزمين سومر 2600 – 2100 سال قبل از ميلاد مسيح به آن اشاره شده است. امروزه در جهان، سير در بيش از 22 فراورده سنتي و 800 داروي گياهي وجود دارد. اين گياه عضو خانواده سوسن است كه بومي مناطق مركزي آسياست. غده زيرزميني  آن برخلاف پياز صاف نيست و از 4 تا 20 حبه تشكيل شده است. مصرف خوراكي سير به طور سنتي منجر به افزايش دماي بدن و تعريق مي شود و ميزان ترشحات ريوي را کاهش می دهد. بيشتر اثرات دارويي سير به تركيبات گوگرد دار و عمل آنزيم آليناز در شكستن آلين مربوط مي شود. خصوصاً اسيد آمينه آلیسين بسيار مورد توجه است.

آلیسین یک ترکیب آلی سولفوری ( آرگانوسولفور، organosulfur ) می‌باشد که در طبیعت ازگیاه سیر به دست می آید .آلیسین اولین بار توسط چستر جی کاوالیتو و جان های بایلی درسال 1944 از سیر استخراج وخالص سازی شد و بر روی آن تحقیقات صورت گرفت. از ترکیبات سیر، آلئین، آلیسین، اسیدهای آلی، کربوهیدرات و ویتامین ها را می توان نام برد که مهم ترین خواص سیر مربوط به آلیسین می باشد، آلیسین یک ترکیب روغنی و با رنگ زرد روشن می باشد که عطر خاص سیر را به وجود می آورد. به آلیسین روغن سیر هم گفته می شود که خواص ضد میکروبی سیر مربوط به همین ترکیب است. این ترکیب  بخش عمده ای از خواص آنتی بیوتیکی خود را از طریق مهار اختصاصی آنزیم استیل کولین A سنتتاز،ایفا می­کند؛ به طوری که با مهار این آنزیم، موجب مهار بیوسنتز لیپید و اسید های چرب شده و در نهایت باعث اختلال در قابلیت زیستی میکروارگانیسم ها می شود. یکی از خصوصیات مهم آلیسین  قابلیت نفوذپذیری و عبور از فسفولیپیدهای غشا است که به همین دلیل می تواند آزادانه از غشا عبور کرده و وظایف خود راانجام دهد.

مطالعات متعدد نشان می دهد آلیسین با خواص مهمی که دارد (اثرات ضد ویروسی، ضد باکتری، ضد انگلی و ضد قارچی) باعث تقویت سیستم ایمنی بدن انسان می شود. در مورد سرماخوردگی، مطالعات بالینی نشان می دهد سیر در پیشگیری یا درمان آن موثر است. مطالعه برون تنی Mehrbod و همکاران، اثر بخشی عصاره سیر را بر کاهش رشد ویروس آنفولانزا  و H1N1 نشان داده است. سیر و مواد موثره آن از مکانیسم های مختلفی می توانند باعث کاهش شدت بیماری هایی ویروسی شوند. ترکیبات گوگردی موجود در سیر می تواند با گروه های حاوی تیول آنزیم های مختلف ویروسی مانند الکل دهیدروژناز، تیوردوکسین ردوکتاز و حتی باند های دی سولفیدی واکنش دهد که فعالیت این آنزیم ها برای حیات سلول ضروری هستند. در مطالعه دیگری ، اخیرا اثرات آلیسین بر گونه ای از هرپس به نام KSHV مورد مطالعه قرار گرفته است. نتایج این مطالعه نشان داد که آلیسین می تواند به طور معناداری تکثیر KSHV را در رده سلولی BC-3 کاهش دهد. در مطالعات دیگر اثرات کشنده سیر و فرآورده های آن را به اثرات آن روی غشا و کپسید ویروس مرتبط دانسته اند.

البته باید توجه داشت که آلیسین در دمای اتاق ناپایدار است و اثرات ضد میکروبی آن در صورت حرارت دادن در دمای بالاتر از 80 درجه، ظرف چند دقیقه از بین می رود. ثابت شده است که اثرات ضد میکروبی آلیسین وابسته به گروه های تیو سولفات می باشد بنابراین مشتقات از آلیسین تهیه و اثرات ضد میکروبی آن تست شده است و نشان داده شده که این ترکیبات در حین حفظ اثرات ضد میکروبی، دارای پایداری در دمای محیط است. با توجه به خواص ضد ویروسی که از ترکیب آلیسین گزارش شده است،

ما در این مطالعه به دنبال بررسی اثرات درمانی مشتقات آلیسین بر ویروس کرونای جدید (SARS-CoV-2) هستیم.

گام اول : ساخت کپسول مکمل آلیسین:

داروی مکمل آلیسین توسط اقای حسین نیک طالع دکتری افتخاری شیمی آلی و مجموعه ایشان اختراع و ساخته شده است.

به گفته ایشان، این مجموعه چندین سال است که کار تحقیقاتی خودرا در زمینه استحصال آلیسین با استفاده ازمواد موجود، پیگیری کرده است. آلیسین در خانواده آمینواسید ها قرار گرفته و به عنوان مکمل مصرف می شود. با توجه به این که آلیسین موجود در سیر محدود و فرار می باشد قابلیت تجاری سازی نداشته و تولید آلیسین به شکل انبوه از سیر امکان پذیر نمی باشد. تحقیقات انجام شده بر ساختمان آلیسین و ترکیبات ارگانوسولفور نشان می­دهد به دلیل ساختمان ناپایدار استفاده از ویژگی های بارز آن در درمان هم میسر نیست.

اکنون این مجموعه توانسته به یاری خداوند موفق به استحصال محصولی ارزشمند از مواد معدنی و گیاهی شود که با تغییر در پیوند های ساختمان شیمایی ابتدا آن را به صورت فرم پایدار در آوردیم سپس آن را از محصول دیگری که قابلیت استحصال فراوانی داشته و همچنین تجاری کردن آن نیز به راحتی مقدور باشد، تولید نمائیم .

در فرایند ابداعی ما سیستئین استخراج و به روش بیو سنتر آلیسین استحصال می شود.

است و قابلیت تولید انبوه دارد و در حال حاضر به سرعت می توانیم در یک زمان بسیار کوتاه، میزان قابل توجهی آلیسین استحصال کنیم. ظرفیت تولید بالا به دلیل خلاقانه بودن فرآیند به راحتی قابل دستیابی است متوسط تولید می تواند روزانه تا هزار کیلوگرم (برای 250.000 نفر بیمار ویروسی و80.000 نفربیمارعفونی) برسد. این محصول ما با دوز تعریف شده تست های بالینی در آلمان و اروپا همسان بوده، که مرجع آن نیز موجود می باشد.

این مجموعه با افتخار آمادگی خود را جهت همکاری کامل برای عبور از بحران کرونا تا هر مرحله ای که نیاز باشد، اعلام می دارد و با توجه به این که این محصول 100% داخلی است  و مواد اولیه آن در داخل کشور به وفور موجود می باشد لذا قیمت تمام شده آن نیز پایین خواهد بود واین مجموعه هیچ چشم داشت مادی برای برطرف کردن این بحران را ندارد. باتوجه به شرایط کل کشور که در بحران کرونا به سر می برد این مجموعه آمادگی کامل جهت همکاری و تولید این مکمل را دارد .

ضمنا تولید این محصول در شرکت داروسازی سامی ساز واقع در شهرک صنعتی توس مشهد با ظرفیت تولید روزانه 2 میلیون کپسول قابل اجراست.

گام دوم : کارآزمایی بالینی کپسول مکمل آلیسین:

از آنجایی که این محصول به عنوان مکمل دارای مجوز تولید می باشد و اثرات آنتی ویروسی آن در موارد بیماران کوید 19 مورد توجه قرار گرفته است و اثرات فوق العاده آن در تقویت سیستم ایمنی بدن یکی از مهم ترین ویژگی بارز آن می باشد، تحقیقات بالینی نتایج نشان می دهد که این مکمل قابلیت پاکسازی بدن را ظرف مدت سه روز اولیه دارد و می تواند برای بیمار ان ویروسی و عفونی موثر باشد. ضمن اینکه مصرف این مکمل در پروفیلاکسی بیماری نیز موثر است.

در ادامه این پژوهش می توان گفت در حال حاضر به لطف خدا با توجه به نقش مهم این مکمل دارویی و ضرورت آن در پیشگیری و درمان کمکی بیماری COVID-19، مراحل کارآزمایی بالینی آن توسط تیم های تخصصی پزشکان به سرعت در حال انجام است و در مراحل بعدی گزارش تحقیقات انجام شده به اطلاع خواهد رسید.

مسئول تیم پژوهشی نیکووید (NICOVID)

دکتر سعیده ابراهیم پور